Audiobooki w życiu dziecka- Mimo wszystko..bajki terapeutyczne

Jeszcze jako nie-mąż i nie-żona często rozmawialiśmy o czytaniu książek i bajek przez dorosłych i dzieci. Jaki wpływ ma czytanie na rozwój dziecka, czy w dziecku można wykształcić naturalną potrzebę czytania i po co tak na prawdę człowiek czyta książki. Mój już-mąż nigdy nie rozumiał czemu tak często kupuję książki, jak można relaksować się z książką w ręku ... Pomimo, że J. bardzo dużo czyta to książki w Jego ręku nie zobaczycie, bardziej preferuje gazetę, wiadomości na internecie i wszytko to co jest faktem, a nie literacką fikcją. 

Jednak, gdy temat wszedł na tor stricte związany z naszym dzieciństwem dowiedziałam się, że w męża domu królowały audiobooki, jeszcze wtedy zwyczajnie nazywane kasetami z bajkami. Na twarzy mojego z natury mało wylewnego i skrytego męża pojawił się ten uśmiech i błysk w oku świadczący, że miało to dla niego ogromne znaczenie. Do dziś pamięta bajki które słuchał, która z nich była Jego ulubioną, jak wyglądał Jego wieczorny rytuał i na jakim sprzęcie były owe bajki odtwarzane. Już wtedy obiecaliśmy sobie, że audiobooki z bajkami będą obecne w życiu naszego dziecka. Że będzie to cząstka męża dzieciństwa pielęgnowana i wniesiona w Kacperka dzieciństwo.

Na Kacperka półeczce znajdziecie kilka audiobooków z kultowymi bajkami i jedną wnoszącą coś więcej niż samą opowieść. "Mimo wszystko" to bajki terapeutyczne, które w bardzo zabawny sposób pokazują dziecku, że wszystko jest możliwe, że mimo przeciwności losu "dla chcącego nic trudnego". 


Naszym ulubieńcem jest bajeczka "Mimo wszystko zostanę aktorem", która przedstawia losy wrony o imieniu Odi. Odi tylko jedno ma marzenie
"Chcę aktolem być jak tata,
glać na scenie całe lata."
(...)
"Niespodzianie wśród wron wszelki,
starych, młodych, małych, wielkich, 
nowy konkurs ogłoszono.
Najdźwięczniej kraczącą wroną,
może zostać tylko ta,
która pięknie kracze KRA"
Niestety Odi nie potrafił jeszcze krakać, co podkreślił wróbel 
"Odi, ty mówisz niedbale i nie umiesz krakać wcale
(...)
Ty aktorem? Ty na scenie?
Jakieś nieporozumienie" 

Jednak marzyć to znaczy móc. Odrobina wiary, pomocy życzliwych zwierzątek i spełnia się marzenie głównego bohatera. Mądra sowa wtem oznajmi:
"Ciężko Odi nasz pracował by wspaniała jego mowa była dla nas zrozumiała(...)
 i dlatego bardzo chcę by w teatrze zaczął grę" 

Audiobook "Mimo wszystko" to zbiór pięciu bajek: 
 1. Mimo wszystko...chcę mieć przyjaciół! Meduza Matylda
 2. Mimo wszystko zostanę aktorem
 3. Mimo wszystko jestem generałem
 4. O Wojtku, który mimo wszystko został sławnym malarzem
 5. Mimo wszystko... osiągnę sukces
 Bajki czyta: Jerzy KryszakKupując krążek CD wspierasz podopiecznych fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”.  Fundacja pomaga osobom dorosłym z niepełnosprawnością intelektualną. Też możesz dołączyć do grona osób, które udzielają się charytatywnie. Razem możemy osiągnąć więcej. Możemy sprawić, że życie podopiecznych fundacji Anny Dymnej nabierze jeszcze pełniejszych barw.

Usiądź ze swoim dzieckiem i posłuchajcie najpiękniejszych bajek, czytanych przez Jerzego Kryszaka. Za niewygórowaną cenę zapewnisz swojemu dziecku chwile pełne radości oraz naukę, której z pewnością nie zapomni.

                             Nie zwlekaj – zamów swój egzemplarz- KLIK! 

Zdaniem Aleksandry Wołyniec, psychologa - „Słuchanie bajek czytanych jest w dzisiejszych czasach alternatywą dla dużo bardziej stymulujących źródeł przekazu jak TV i komputery. Bardziej stymulujących nie znaczy jednak - bardziej wartościowych. Samo słuchanie uruchamia dziecięcą wyobraźnię. Pobudza neurony do wytężonej pracy, aktywizuje  inne obszary mózgu niż te, które są zaangażowane podczas patrzenia. Słuchanie bajek poszerza także zakres słownictwa, rozwija pamięć. To też nauka koncentracji od najwcześniejszych lat. Są to niezwykle istotne umiejętności, szczególnie w otoczeniu tak obfitującym w bodźce jak dzisiejsze. Słuchanie bajek nie tylko usprawnia funkcje poznawcze, ale także pogłębia inteligencję emocjonalną dzieci, między innymi rozwija empatię. Troszcząc się o harmonijny rozwój malucha warto zadbać, by codziennie miał okazję wysłuchać choć jednej bajki“. 

Udostępnij ten post

4 komentarze :

 1. Nas ten audiobook bardzo mile zaskoczył :) Bo ogólnie jestesmy fanami "słowa pisanego", lubimy przerzucać tradycyjne kartki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama w dzieciństwie bardzo dużo czytałam, czytała mi też mama, może dzięki temu czytam bardzo wiele książek również dziś, jako dorosła kobieta. W rodzinie śmiali się ze mnie (łącznie z partnerem), że już w ciąży zaczęłam rozbudowywać kolekcję dziecięcych książeczek z obrazkami, bajek, baśni... Ale oczywiście ich śmiechy miałam w nosie i przez to dziś mój półtoraroczny synek ma kolekcję książek dorównującą rozmiarami mojej własnej. Staramy się czytać choć jedną bajkę dziennie i często oglądać obrazki, co mój szkrab uwielbia. Być może niedługo sięgniemy także po audiobooki... :)
  Pozdrawiam ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim domu (rodzinnym i obecnym) czytam tylko ja. Na szczęście Kacperek wykazuje ogromne zainteresowanie książeczkami i audiobookami :D

   Usuń

the moments of life - Polska © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka