Z maminej biblioteczki - Wybór Jasminy, Po schodach do nieba

Na początku 2016 roku dołączyłam do ogólnopolskiej akcji "Przeczytam 52 książki w 2016 roku". Dobrze wiedziałam, że do dnia w którym nie przekonam się do audiobooków ilość ta jest poza moim zasięgiem i warunki akcji nie zostaną przeze mnie w pełni spełnione. Stając się jedną z uczestniczek akcji za cel stawiałam sobie zrobienie co w mojej mocy, aby liczba nowych książek w naszej domowej biblioteczce była jak najbliższa liczbie 52 i abym miała bieżący dostęp do tej niesamowitej skarbnicy wiedzy tworzonej przez innych uczestników akcji. To tam znalazłam dwie poniższe książki oraz kilka ciekawie zapowiadających się pozycji zapisanych na mojej liście "must have". 

"Wybór Jasminy" Jean Sasson

Książka przedstawiająca losy Libanki, tytułowej Jasminy, kobiety kochającej życie, mającej marzenia i zaparcie dążącej do ich realizowania. Główna bohaterka od samego początku odbierana jest jako ciepła, wrażliwa i inteligenta kobieta przyciągająca ludzi za sprawą pozytywnej aury wytwarzanej wokół swojej osoby.

Jeden miły gest wobec koleżanki sprawia, że Jasmina znajduje się w niewłaściwym miejscu, o nie właściwym czasie co ma przełożenie na kolejne tygodnie jej życia. Irackie ataki na Kuwejt sprawiają, że wszystkie loty zostały odwołane, a każda osoba przyłapana na ucieczce stawała się więźniem, bądź znikała bez śladu. Na szczęście Jasmina znajduje azyl w kuwejckiej rodzinie. Pragnąc odwdzięczyć się za schronienie Libanka wyrusza w tajną misję zakończoną niepowodzeniem. Jasmina zostaje porwana przez irackich żołnierzy, następnie uwięziona w tajnym więzieniu dla kobiet będącym miejscem licznych gwałtów, przemocy fizycznej i psychicznej, oraz zabójstw popełnianych na bezbronnych kobietach przez irackich najeźdźców.

"Wybór Jasminy" to prawdziwa historia ukazująca jak w krótkim czasie kobieta zostaje ograbiona z wszystkich wartości cenionych w życiu. Zabrano jej godność, czystość, złamano wszystkie święte przykazania głoszone w Koranie, a czynów tych dokonali inni muzułmanie czczący Allaha. Zabrano jej wiarę w drugiego człowieka. Pokazano, że kobieta w rękach mężczyzny jest tylko przedmiotem mającym za zadanie zaspakajanie jego żądzy oraz usługiwanie jego osobie.

Jasmina dzięki swojej inteligencji, pomimo wewnętrznego obrzydzenia do siebie samej potrafiła doskonale udawać kobietę, która pokochała swojego oprawcę i pragnęła spędzić z nim resztę życia. Umiejętność ta pozwoliła jej przetrwać, negocjować z oprawcą, a na końcu uwolnić się z jego rąk.

Początkowo przez moją głowę przechodziła myśl, że książka ta nie powinna trafić w moje ręce. Jej szczerość a zarazem brutalność była dla mnie ciężka do zrozumienia i przetrawienia. Później jednak zmieniłam zdanie, bo skoro książka zawiera same realne zdarzenia, przedstawia brutalność działań irackich żołnierzy wobec swoich muzułmańskich sióstr to czemu miałaby być ukrywana przed światem? Im więcej ludzi ją przeczyta tym większe prawdopodobieństwo, że problem ten ujrzy światło dzienne. Kobieta to taka sama osoba jak mężczyzna, tak samo mająca uczucia oraz prawo do życia i samodzielnego podejmowania decyzji w kwestii swojego ciała.


"Po schodach do nieba" Betty J. Eadie, Curtis Taylor

Kolejna książka opisująca realne przeżycia kobiety. Autorką a zarazem główną bohaterką jest Betty, kobieta żyjąca w szczęśliwym związku małżeńskim, matka siedmiorga dzieci.

Po schodach do nieba, Betty J.Eadie
Pewnego dnia Betty trafia do szpitala w którym ma zostać zoperowana. Strach i niepokój towarzyszy jej od samego początku przebywania w budynku szpitalnym. Strach był uzasadniony - komplikacje powodują, że Betty z medycznego punktu widzenia przestaje dawać jakiekolwiek oznaki życia,  z punktu duchowego Betty przeżywa niesamowitą przygodę w Boży Świat.

Betty opuszcza swoje ciało i przygląda się temu wszystkiemu z góry, następnie widzi światło i odczuwa nigdy wcześniej nieznany jej niesamowity spokój i poczucie bezpieczeństwa połączone z ogromną radością. Dzięki tunelowi trafia do Bram Nieba, gdzie odbywa wędrówkę zgłębiającą jej wiedze na temat życia po śmierci.

To tu Betty poznaje Boga i swoich aniołów stróżów. Doznaje niesamowitych uczuć. Podróż, którą odbywa Betty pokazuje w jaki sposób działa nasz świat. Że wszystko jest dużo wcześniej zaplanowane, że każdy z nas ma swoją misję do spełnienia na ziemi, że Bóg wszystkich nas kocha i daje nam całą paletę narzędzi (umiejętności) mających wpływ na nasze życie, że to tylko od nas zależy jak je wykorzystamy i jaki kierunek życia obierzemy.

Że nie bez powodu Ewa skusiła Adama zakazanym owocem - działanie to na celu miało ich wygnanie z raju po to, aby Ewa miała możliwość spełnienia się jako matka. Że w kobiecie drzemie niesamowite pragnienie urodzenie i wychowanie dzieci i jest ona w stanie złamać wiele zasad po to tylko, aby móc cieszyć się macierzyństwem.

Autorka Boży Świat opisuje w tak lekki i przyjemny sposób, że Świat ten wydaje się miejscem idealnym, w którym nie ma zła - zarówno w postaci czynów jak i samych myśli, że wszyscy tam znajdujący się żyją w spokoju, zgodzie, harmonii i niesamowitym szczęściu.

W moim odczuciu jest to książka, którą albo się pokocha albo znienawidzi. Dla każdego katolika książka "Po schodach do nieba" jest niczym lekarstwo na wszystkie lęki wynikające z niewiedzy na temat śmierci i tego co po niej następuje. Dla ateisty będzie to stek bzdur, który za zadanie ma szerzenie chrześcijaństwa za pomocą książek- bo jak ateiście wytłumaczyć, że skoro twoje dziecko ginie na pasach w skutek potrącenia przez pijanego kierowcę tzn. że taką miało misję - zginąć, aby ktoś inny (kierowca, inny pieszy) mógł żyć.

Betty ostatecznie wraca do swojego ciała, a przebyta śmierć kliniczna ma za zadanie umocnienie jej w wierze, pokazanie jak wygląda to czego się boimy i poznanie misji jaką ma do spełnienia na ziemi. Misja cudowna i zaskakująca. Zajrzyjcie do lektury a sami się przekonacie :-)


A Wy co mi polecicie?

Pozdrawiam
Karolina

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

the moments of life - Polska © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka